Krämigt bodybutter med en ljuvlig doft av choklad, kokos och apelsin. Ekologiskt kakaosmör, kokossmör och sheasmör smälter samman med huden och ger en mjuk, smidig och silkeslen hud. Passar alla hudtyper men är speciellt bra för torr hud då den är
intensivt återfuktande, mycket mjukgörande och näringsrik.
- Kakaosmör är naturligt rikt på E-vitamin och antioxidanta polyfenoler som ökar hudens spänst och smidighet, och kan därför förebygga exempelvis bristningar.
- Kokossmör har ett högt näringsvärde och innehåller vitaminer och mineraler, antioxidanter och fettsyror. Nästan hälften av kokosoljans fettsyror består av laurinsyra, som har antibakteriella egenskaper.
- Sheasmör är mycket mjukgörande, anti-inflammatoriskt och mycket rikt på värdefulla beståndsdelar såsom omättade fetter, essentiella fettsyror, vitamin E och D och fytosteroler. Det absorberas lätt in i huden och ger extra fukt och näring som behövs för att hålla huden mjuk och återfuktad.Innehåller svenskt bivax i övrigt vegansk.
Användning: Kan användas på hela kroppen.